

Sady to nie tylko źródło świeżych, zdrowych owoców dla człowieka. Takie zbiorowiska drzew owocowych pełnią także szereg funkcji przyrodniczych. Wysokie drzewa z rozłożystymi koronami hamują siłę wiatru, chronią glebę przed erozją wietrzną oraz wodną. Sady są zamieszkiwane przez wiele gatunków zwierząt, zwłaszcza owadów i ptaków, są miejscem zarówno ich żerowania jak i rozmnażania się.
W ostatnich 50 latach wyginęło 80% zasobów starych drzew owocowych. Powstały nowe, „przemysłowe” odmiany, które zostały przystosowane do zwiększonej produktywności (wcześniej i silniej owocujące, o zwiększonej gęstości sadzenia ze względu na małe rozmiary). Jednak ceną za sukces wydajności z hektara jest konieczność stałej opieki nad tymi drzewami, a głównie ochrony chemicznej, bo drzewa muszą być pryskane nawet 30 razy w ciągu sezonu wegetacyjnego. W dobie zwiększającej się świadomości skażenia środowiska, społeczeństwo coraz wyraźniej zgłasza zainteresowanie produktami uprawianymi bez nadmiernej chemizacji. Stąd konieczność powrotu do dawnych odmian, które przez dziesięciolecia radziły sobie świetnie w rodzimych warunkach.
Aby zdobyć wiedzę na temat umiejętnej uprawy i walorów zdrowotnych owoców z drzew tradycyjnych odmian, pod kierunkiem pana Krzysztofa Zamojskiego, przystąpiliśmy do projektu „Tradycyjny sad”. Jego celem jest poznanie sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego minisadu, składającego się z co najmniej 5 drzew sadzonych na ogólnodostępnym terenie.
Nasz Zespół nosi nazwę „Leśny sad” i prezentuje się w następującym składzie:
- Bartosz Jurski
- Błażej Cwaliński
- Mocarski Dawid
- Hubert Charubin
- Hajduk Hubert
- Jakub Chodacz
- Kacper Krzemiński
- Karol Saciłowski
- Kornel Jakubiak
- Marcin Kozioł