ul. Polna 2, 12-220 Ruciane-Nida, tel. 87 423-11-28, zsdilsz@wp.pl
Akcja Płazy 2019
30 MAR 2019

We wtorek, 19 marca na zaproszenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego uczniowie klasy II TLA i II TLB uczestniczyli w rozpoczęciu wiosennej akcji czynnej ochrony płazów tzw. Akcję Płazy. Akcja Płazy to przedsięwzięcie, które ma na celu zabezpieczenie trasy migracji płazów podczas ich wiosennej wędrówki z miejsc zimowania do oddzielonych jezdnią zbiorników wodnych.

Od 2011 roku, wzdłuż drogi do Krutyni (w okolicy Jeziora Krutyńskiego), montowane są specjalne przenośne bariery (płotki), które zatrzymują wędrujące zwierzęta. Następnie płazy przenoszone są bezpiecznie do
zbiornika wodnego, znajdujacego sie po drugiej stronie jezdni. Podejmowane przez Park działania mają na celu ratowanie płazów, które w normalnych warunkach zginęłyby pod kołami samochodów. W 2018 roku przez bariery na drugą stronę drogi przenieśliśmy 3.364 sztuk różnych gatunków płazów.

Podczas inauguracji Akcji Płazy uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Krutyni oraz Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie przygotowali odpowiednio miejsce oraz ustawili bariery dla płazów. Po ukończeniu prac na dzieci i młodzież czekało ognisko z kiełbaskami i ciepłą herbatą.


Zdjęcia pochodzą ze strony Mazurskiego Parku KrajobrazowegoZespół Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie
ul. Polna 2, 12-220 Ruciane-Nida