ul. Polna 2, 12-220 Ruciane-Nida, tel. 87 423-11-28, zsdilsz@wp.pl
EFOL 2017 - Świetny występ reprezentacji ZSL w Rucianem-Nidzie23 SIE 2017

Od wielu lat nasi uczniowie i pracownicy, ze względu na swoje umiejętności, potwierdzane podczas zawodów krajowych, są powoływani do kadry polskich leśników na Mistrzostwa Europy Leśników w Biegu na Orientację (EFOL). W tym roku wrócili z 14 medalami na 25 zdobytych przez naszych leśników na Litwie. Wysokie wyniki zawdzięczamy przede wszystkim ciężkiej, całorocznej pracy trenera Pana Marka Szczepańskiego i zawodników, natomiast udział  w zawodach zapewniają środki finansowe uzyskane przez
Uczniowski Klub Sportowy "Technik Ruciane-Nida" m. in. od jednostek Lasów Państwowych, Związku Leśników Polskich i innych życzliwych darczyńców, którym serdecznie dziękujemy.

Birsztany (lit. Birštonas), otoczone meandrami Niemna, od dawna słyną ze swojego uroczego położenia, leczniczych źródeł mineralnych, pięknych lasów, a szczególnie ze świeżego i czystego powietrza. To w tym malowniczym uzdrowisku odbyły się XXIV Mistrzostwa Europy Leśników w Biegach na Orientację - EFOL 2017, w których wzięło udział 248 uczestników z 14 państw. Polska reprezentacja liczyła 66 uczestników. Byli to pracownicy Lasów Państwowych, Biur Urządzania Lasów i Geodezji Leśnej, uczniowie i studenci Szkół Leśnych, a także przedstawiciele Zakładów Usług Leśnych.

Pierwszego dnia po przyjeździe udaliśmy się na trening w okolicach miejscowości Preny (lit. Prienai). Po treningu wiadomo było, że las litewski będzie bardzo wymagający dla zawodników.

2.08.2017 - pierwszy dzień Mistrzostw - tradycyjnie rozpoczął się biegiem sprinterskim. Zawody odbyły się w samym centrum 3-tysięcznego miasteczka oraz w parku miejskim. Po zakończeniu rywalizacji sprinterskiej odbyło się uroczyste rozpoczęcie zawodów. Po tradycyjnym pochodzie przez miasto, reprezentacje wszystkich uczestniczących krajów dotarły nad brzeg Niemna, gdzie organizatorzy oficjalnie wszystkich przywitali, odegrany został hymn mistrzostw i po krótkiej chwili rozpoczęła się ceremonia wręczania medali dla najlepszych zawodników w biegu sprinterskim.


Tego dnia nasza ekipa zdobyła medale:

 1. K12 - brązowy medal - Krzyżostanek Patrycja - Nadleśnictwo Przedborów
 2. K16 - złoty medal - Bączek Małgorzata - ZSL Ruciane-Nida
  brązowy medal - Rosińska Aleksandra - Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka
 3. K18 - brązowy medal - Maciuk Monika - ZSL Ruciane-Nida
 4. K20 - złoty medal - Janicka Katarzyna - ZSL Goraj
  srebrny medal - Wikariak Patrycja - ZSL Goraj
 5. W40 - brązowy medal - Breska Ewelina - Nadleśnictwo Kościerzyna
 6. M18 - srebrny medal - Czerniewicz Łukasz - ZSL Ruciane-Nida
 7. M20 - brązowy medal - Magdaleński Wiktor - ZSL Ruciane-Nida
 8. M40 - brązowy medal - Krzyżostanek Jarosław - Nadleśnictwo Przedborów
 9. OPEN - pierwsze miejsce - Breska WitoldPo wręczeniu medali przez organizatorów i zakończeniu ceremonii rozpoczęcia zawodów, odbyła się jeszcze druga, mniejsza ceremonia medalowa, którą przeprowadziliśmy pomiędzy zawodnikami z polskiej reprezentacji. Nasi zawodnicy Danuta Mikielska, Jarosław Krzyżostanek, Marek Szczepański, Piotr Ratajczak oraz Włodzimierz Protasiewicz otrzymali z rąk przewodniczącego szwedzkiego komitetu EFOL 2016 zaległe medale z mistrzostw w Szwecji. Jeszcze raz gratulujemy!

3.08. - drugi dzień zawodów - Bieg Klasyczny. Teren - las Buktos miskas, mapa 1:10000, warstwice co 2.5m - teren to gęsty las mieszany, a w niektórych miejscach las bagienny z przewagą drzew liściastych, teren bardzo nierówny dołki, górki i leżące gałęzie, ale przecież dla każdego zawodnika taki sam. Wysiłki naszych zawodników tego dnia nie poszły na marne. Efektem tych zmagań były kolejne medale, które zdobyli:

 1. K12 - złoty medal - Krzyżostanek Patrycja - Nadleśnictwo Przedborów
 2. K16 - srebrny medal - Bączek Małgorzata - ZSL Ruciane-Nida
 3. K18 - złoty medal - Maciuk Monika - ZSL Ruciane-Nida
  srebrny medal - Nowakowska Wiktoria - ZSL Ruciane-Nida
  brązowy medal - Fałtynowicz Emilia - ZSL Ruciane-Nida
 4. K20 - złoty medal - Janicka Katarzyna - ZSL Goraj
  brązowy medal - Wikariak Patrycja - ZSL Goraj
 5. K21 - złoty medal - Wańczyk Zuzanna - Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka
 6. M18 - brązowy medal - Czerniewicz Łukasz - ZSL Ruciane-Nida
 7. M20 - brązowy medal - Piersa Jakub - ZSL Ruciane-Nida
 8. OPEN - drugie miejsce - Samsel Beata


4 sierpnia był dniem wolnym od zmagania sportowych, mieliśmy czas na odpoczynek. Udaliśmy się na wycieczkę zawodową. Zwiedziliśmy: rezerwat modrzewiowy z najwyższym drzewem na Litwie - modrzewiem europejskim o wysokości 46 metrów, Uniwersytet Aleksandrasa Stulginskisa wraz z przyległym Arboretum, muzeum Zoologiczne w Kownie (lit. Kaunas), Kowieńską Starówkę oraz Fort VII.


Ostatni dzień zawodów, 5 sierpnia, przeznaczony był na konkurencję sztafetową. Apetyt na medale po dwóch dniach zmagań był jeszcze większy, ale sztafeta to konkurencja w której do sukcesu potrzeba podwójnego lub potrójnego szczęścia i umiejętności. Jeden zawodnik popsuje bieg i niestety ale cała sztafeta na tym traci. To szczęście i umiejętności  mieli tego dnia zawodnicy, którzy zdobyli 5 kolejnych medali w kategoriach:

 1. W12 -sztafeta mix LIT/POL - brązowy medal - Smigliute Kamile, Krzyżostanek Patrycja
 2. W16 - srebrny medal - Bączek Małgorzata - ZSL Ruciane-Nida, Rosińska Aleksandra
 3. W20 - złoty medal - Nowakowska Wiktoria, Maciuk Monika - ZSL Ruciane-Nida
  srebrny medal - Zaborowska Paulina, Fałtynowicz Emilia - ZSL Ruciane-Nida
 4. M20 - brązowy medal - Magdaleński Wiktor, Piersa Jakub - ZSL Ruciane-Nida
 5. OPEN - drugie miejsce sztafeta mix DEN/POL - Jakobsen Lars Skovgaard, Pańkowski Mateusz - ZSL Ruciane-Nida
  trzecie miejsce - Samsel Beata, Łukasik JakubZ Litwy Polska reprezentacja wróciła w sumie z 25 medalami. Było to możliwe dzięki wsparciu Lasów Państwowych i Związku Leśników Polskich.

W imieniu uczestników Mistrzostw bardzo dziękujęmy za wsparcie grupy leśników którzy, jak oceniamy, dobrze reprezentowali Polskę podczas tego międzynarodowego spotkania europejskich leśników.Aktualna pogoda - 9:45
4:07 0.0 km/h
21:00 SSW
17.7 °C 48 %
871.3 hPa 0.0 mm

Zespół Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie
ul. Polna 2, 12-220 Ruciane-Nida


Aktualizacja: 09-05-2018